Senden Bana Kalan

niedziela, września 25, 2016

Tureckie seriale opanowały Polską telewizję. Ja postanowiłam zagłębić się trochę w tureckich filmach, niestety znalezienie ich nawet z angielskimi napisami to nielana wyzwanie, więc jeżeli znacie jakąś stronkę gdzie takie filmy znajdę, to będę wdzięczna jeżeli podacie ją w komentarzach.


Senden Bana Kalan, w tłumaczeniu To co zostało mi po tobie, to Turecki dramat z 2015 roku. Głowna postacią jest Ozgur i Elif. Młody chłopak Ozgur prowadzi beztroskie życie młodego nastolatka, zero problem i zero stresu, jednak ta idylla trwa krótko. Jeżeli chce przejąć cały majątek po swoim dziadku musi spełnić kilka warunków mu przez niego postawionych, jak na przykład wyjechanie na wieś i dokończenie tam swojej edukacji. Kiedy pewnego dnia po całonocnej imprezie, przy śniadaniu spotyka Elif, bez skrupułów wyrzuca ją z hotelu, jednak nie wie, że to nie jest ostatni raz kiedy spotyka tą dziewczynę. Wraz z wyjazdem na wieś rozpoczyna nowe życie, ale nie w miejscu, którego całkowicie nie zna tylko nie zdaję sobie jeszcze z tego sprawy. Jest również nieświadomy tego ile zaczyna dla niego znaczyć młoda Elif i w jakim jest ona stanie. Niestety nie będzie im łatwo, nie mówię tu o typowych problemach we każdym młodzieńczym związku, będą stawiać oni czoła problemom związanym z zdrowiem i własną psychiką.

Ten film, jak po streszczeniu mogliście pomyśleć, nie jest zwykłym romansidłem. Może w niektórych fragmentach historia jest naprawdę oklepana i przewidywalna, ale kryje się za tym wszystkim bardzo poważny problem. Utrata rodziców, zapomnienie, śmierć i cierpienie. Ciągłe życie w biegu i ogromny majątek sprawił, że Ozgur z małego chłopca zmienił się w zadufanego w sobie bogacza, ale jego postać jest dynamiczna i przechodzi w trakcie filmu ogromną zmianę. Wraca on do korzeni, do miejsca, z którego pochodzi i do ludzi, których znał. To, że ponownie odnalazł siebie i przyjął nowy system wartości zawdzięcza Elif. Chce się jej odwdzięczyć, ale nie umie, to pokazuję też jak człowiek jest bezsilny wobec sił wyższy i rzeczy ostatecznych.
Reasumując, film jest teraz jednym z moich ulubionych. Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania szczęśliwych historyjek,kreujących fałszywy wizerunek tego jak życie wygląda. Tu jest zawarte dużo prawdy i szczerości, która za pośrednictwem postaci umie wzruszyć do łez.Ocena: 10/10Co sądzicie o Tureckich filmach/serialach? Wolicie oglądać te realistyczne czy bardziej wyidealizowane filmy? 


Zwiastun pochodzi z YouTube, a zdjęcia z Google. 

1 komentarze