"Dary Anioła: Miasto Kości"

niedziela, listopada 02, 2014

Witajcie!
   Przychodzę dzisiaj do was z recenzją. Będzie to moja ocena pierwszej książki z sześcioczęściowej serii "Dary Anioła". Dana lektura nosi tytuł "Dary Anioła: Miasto Kości" i w orginalnej okładce wygląda tak:

Cała seria tych książek została napisana przez pisarkę znaną pod pseudonimem Cassandra Clare. Jak można się domyśleć z nazwy nie będzie to książka obyczajowa czy romantyczna tylko fantasy. Przejdźmy już do treści lektury.
Na początku książki poznajemy główną bohaterkę Clary Fray. Jest to normalna dziewczyna z Brooklynu, której świat był całkowicie normalny, ale do pewnego momentu. Zaczyna ona widzieć rzeczy lub zdarzenia, których nikt inny nie może ujrzeć. Pewnego dnia zostaje świadkiem morderstwa. Zabójcami są Nocni Łowcy. Nie są to tak do końca normalni ludzie. Zajmują się oni zabijaniem demonów, toczą wieczną wojnę ze złem, aby ochronić nie tylko ich własny świat ale także ten ludzki. Kiedy zabójcy zauważyli, iż Clary widziała całe to zdarzenie, w którym zamordowali niebieskowłosego chłopaka byli w szoku. Tak własnie główna bohaterka poznała rodzeństwo Lightwoodów- Alec'a i Isabelle; oraz ich przybranego brata Jace"a Waylanda. Następnego dnia Clary spotyka Jace'a, który opowiada jej o świecie Nocnych łowców i stara sie uświadomić, iż nie jest ona normalna dziewczyną. W pewnej chwili odbiera ona telefon do matki, a w tle słyszy krzyki. Spanikowana Clary biednie do domu i zastaje go w totalnym nieładzie. Czeka tam także na nią demon, przed którym obronił ją Jace zabijając go. Główna bohaterka odkrywa, że jej matka (Jocelyn Fray) została porwana. Następnie Clary znajduje się w Instytucie- miejscu gdzie Nocni Łowcy żyją, jest to tak jakby ich dom. Poznaje tam Hogde'a, który jest bardzo doświadczonym zabójcą demonów. Odkrywa tam historię jej pochodzenia. Dowiedziała się, iż według legendy anioł Razjel stworzył tak jakby trzy święte przedmioty: Kielich, Miecz i Lustro. Miecz znajduję się w rękach Cichych Braci, o lustrze nic nie wiadomo, a kielich? Został on ukryty prze matkę Clary przed jej mężem Valentinem, który wykorzystywał go do przywoływania demonów. Clary próbuje odnaleźć swoja matkę i wie, że jedynym sposobem na to jest odszukanie kielicha. Miedzy czasie uczucie pomiędzy Clary i Jace'm się rozwija i oczywiście dochodzi do romantycznej sceny w oranżerii. Kiedy dzieki cudownemu talentowi Clary udaje sie odnaleźć Kielich Anioła dochodzi do zdrady. Pojawia się wtedy Valentine, który mówi przykrą prawdę Clary i Jace'owi.
            Międzyczasie poznajemy także wątek wilkołaków lub wampirów, ale o nim nie będę się rozpisywać. Możecie dokładnie poznać ten wątek jeżeli przeczytacie książkę lub oglądniecie film. Jak juz mowa o filmie to 21 sierpnia 2013 roku weszła do kin ekranizacja danej lektury. Na mnie wywarła ona bardzo dobre wrażenie. Obsada filmowa była świetnie dobrana. Wystapili w nim m.in. Lily Collins, Jamie Campbell Bower i Kevin Zegers. W ekranizacji możemy dopatrzeć się wiele elementów niezgodnych z książką, ale nie ma co się dziwić. Jest to trudne opisać ksiązke, ponad pięćset stronną w dwu godzinnym filmie. Jedyny minus jaki zauważyłam to bardzo mała ilość postaci Magnus'a Bane'a ( wielki czarownik brooklyn'u) oraz znaczne zmniejszenie ilości dialogów pomiędzy Clary a Jace'm. Mimo tych paru niedociągnięć bardzo polecam wam film zarówno jak i książkę.
            Dla ciekawych to tutaj możecie oglądnąć zwiastun filmu:


https://www.youtube.com/watch?v=AgJt0G-pkDE


              Mam nadzieję, że ta pierwsza recenzja na moim blogu się wam spodobała. Jeżeli tak to proszę zostawcie swoją opinie w komentarzu. Wpadłam na pomysł, że osoby, które posiadają konto na Twitter'że,a spodobał im się mój blog i chcieli by być informowani o nowych notkach, to niech zostawią swój unser w komentarzu a ja do was wyślę tweet'a o tym czy pojawiło się coś nowego :)

0 komentarze